Tank s vrchním plněním určený pro Sub-Ohm vaping s potahem přímo do plic. Objem 2ml, kanthalová hlava 0.3ohm pro režim výkonu, nerezová hlava (SS316) 0.2ohm také pro TC režim (kontrola teploty). K…
Čo je DL (subohm) vaping
1. Velké množství hustého dýmu (páry)
Tato velká dávka energie, která se z baterie uvolní do clearomizeru, rozžhaví odporový drátek daleko více než jak je tomu u běžných hlav. V důsledku toho vzniká také více tepla, které rychle odpaří větší množství liquidu do podoby velkého množství husté páry.
Proto mají sub-ohm clearomizery větší průměr náustku a sub-ohm hlavy větší otvory pro nasávání liquidu, proto se místo knotů používá organická biovata s lepšími absorpčními schopnostmi. Vše je uzpůsobeno pro možnost rychle nasát a odpařit hodně liquidu a vzniklé množství páry rychle z clearomizeru vypustit.
2. Inhalace přímo do plic
3. Intenzivnější chuť (?)
Každá mince má 2 strany a ani v tomto případě tomu není jinak. Co by Vás tedy mohlo spíše odradit?:
1. Velké množství hustého dýmu (páry)
2. Teplejší pára
Také proto mají snad všechny sub-ohm tanky regulaci přívodu vzduchu (air flow control), neboť dodatečným vzduchem je možné páru částečně ochladit. Některé modely disponují regulovaným vzduchovým průduchem nejen u žhavící hlavy, ale také pod náustkem, což umožní ještě další ochlazení.
3. Vyšší náklady díky větší spotřebě e-liquidu
Proto se také sub-ohm tanky vyrábí jako velkokapacitní, jež pojmou větší množství liquidu (nejčastěji kolem 3,5ml). Malé clearomizery by vzhledem k rychlému úbytku jejich obsahu nebyly efektivní.
4. Rychlejší vybíjení baterie
Zjednodušený příklad: pro běžné vapování používáme liquid s intenzitou 12mg/ml (tedy v 1ml náplně je 12mg nikotinu). Představme si zcela hypoteticky, že běžný ne-subohmový clearomizer odpaří do jednoho šluku 1ml náplně (toto číslo je nesmyslné, jde jen o lepší názornost). Pak v jednom šluku budeme mít 12mg nikotinu.
Pokud stejný liquid použijeme v sub-ohm clearomizeru, který do jednoho šluku odpaří hypoteticky 2ml náplně, pak v něm budeme mít 2x12=24mg nikotinu. Abychom se tedy dostali na původních a požadovaných 12mg/ml, musíme intenzitu náplně snížit na polovinu a použít liquid s intenzitou 12/2=6mg/ml.
Obecně se pro nízkoodporové vapování doporučuje zastoupení složky VG alespoň 60%. Vyšší přítomnost glycerinu má tedy vždy za následek vyšší hustotu, vyšší dýmivost, sladší chuť a o něco nižší hit.
Nezasvěceným do problematiky sub-ohmů a fyzikálních zákonů, které se kolem ní "točí", důrazně doporučujeme přečíst si následující řádky. Předejdete tak újmě nejen na Vašich komponentech, ale zejména na Vašem zdraví.
Chcete-li si vyzkoušet nízkoodporové vapování, musíte dodržet jednoduché, ale nezbytné pravidlo. Pokud tak učiníte, nemáte se čeho bát a můžete si bez obav užívat mraky páry. A jaké že je to pravidlo?
Pro sub-ohmové clearomizery (tanky) používejte pouze a výhradně vysoce výkonné zdroje (baterie, gripy, mody, vyměnitelné bateriové články 18650...) k tomu určené. Vždy musíte vědět, zda daný zdroj energie umožňuje použít na něm hlavu o Vámi požadovaném sub-odporu.
1. Proč je tak důležité používat vhodný zdroj?
Celé zařízení (baterie, grip, mod...) musí být zároveň schopno vyvinout vysoký výkon (P), jež se udává ve wattech (W). Přitom platí, že čím nižší bude odpor hlavy, tím vyššího výkonu je potřeba.
Musí být tedy splněny obě podmínky... zařízení musí mít elektroniku umožňující dosáhnout vysokého výkonu a zároveň musí mít bateriový článek (akumulátor) s vysokým vybíjecím proudem (může být vyměnitelný či pevně zabudovaný, nejčastěji se jedná o typ 18650. Je-li zabudovaný, o splnění této podmínky se již postaral výrobce, nemusíte tedy nic řešit.).
2. Jaké nebezpečí mi hrozí v případě použití nevhodné baterie?
Důsledkem rozporu mezi potřebou clearomizeru a možností baterie je její přehřátí vlivem probíhající nežádoucí chemické reakce uvnitř článku s pravděpodobným následkem jejího "vytečení", v horším případě požáru či výbuchu. Samozřejmostí je poškození veškerých komponent, tedy jak baterie, tak clearomizeru.
3. Jak poznám, která baterie je pro sub-ohmy vhodná?
Pokud taková informace není k dispozici a podporovaný rozsah neznáte či baterie daný odpor nepodporuje, v žádném případě ji nepoužívejte.
Napovědět nám může také samotný název nízkoodporového zařízení, jehož součástí může být výraz jako "sub-ohm", "subohmový" apod. (ovšem není tomu tak vždy).
4. Jak zjistím, který bateriový článek 18650 potřebuji?
Existují však také modely, které disponují vyměnitelným bateriovým článkem (nejspíše půjde o typ 18650) a v tom případě je třeba výběru a nákupu takového článku věnovat náležitou pozornost.
Jak již bylo zmíněno výše v bodě č.1, musíme použít výhradně článek s dostatečně vysokým kontinuálním vybíjecím proudem (udáváno v ampérech se značkou "A"). To je veličina, která nám říká, jaká je maximální bezpečná rychlost vybíjení článku. Tento údaj o článku je třeba si před nákupem zjistit (např. 20A). Ovšem pozor - musí se jednat o hodnotu kontinuálního proudu, nikoliv pulsního (krátkodobého) proudu. Pulsní vybíjecí proud mívá daleko vyšší hodnoty, tyto však vůbec nebudeme brát v potaz a nemůžeme se jimi řídit.
A jaký kontinuální vybíjecí proud (kolik ampérů - "A") tedy článek má mít?
Ke zodpovězení této otázky je třeba vycházet z toho, jaký odpor hlavy chcete provozovat a jaký je max. výkon Vašeho gripu (udáváno ve wattech - "W"), do kterého budete článek vkládat.
Tady musíme použít matematiku a vzorce odvozené z ohmova zákona:
I=U/R a I=P/U a I²=P/R
U... napětí článku (jednotka volt - "V")... budeme dosazovat vždy konstantu 4.2V, což je napětí plně nabitého článku (někdy se dosazuje také hodnota 3.7V, což je napětí, při kterém článek obvykle pracuje v zátěži, pokud je ještě dostatečně nabitý)
R... odpor žhavící hlavy (jednotka ohm -)
P... výkon Gripu (jednotka watt - "W")
Stačí tedy dosadit do vzorců známé hodnoty a vypočítat hodnotu potřebného vybíjecího proudu (I). Výsledek nám totiž říká, jaké budou nároky gripu (clearomizeru) na rychlost vybíjení článku (tedy na množství energie dodávaného do clearomizeru při jeho žhavení). A abychom mohli těmto nárokům vyhovět, musí mít článek minimálně stejnou hodnotu co do schopnosti tuto energii dodávat.
Pokud tedy bude vypočítaná hodnota dle vzorců např. 20A, musíme použít článek s kontinuálním vybíjecím proudem také min. 20A. Vždy je však vhodnější použít článek s ještě vyšší hodnotou (tedy např. 25A či 30A), neboť jinak grip zahlásí vybití baterie (přestane žhavit) i když článek ještě vybitý ve skutečnosti zcela nebude (např. při úrovni nabití 20%).
A nyní konkrétní příklady:
Máme grip o max. výkonu 50W, chceme na něm provozovat sub-ohm clearomizer s odporem hlavy 0.5ohm a potřebujeme si do gripu zakoupit bateriový článek 18650. Jaký vybíjecí proud má článek mít? S použitím vzorců zjistíme:
- bereme-li v potaz odpor hlavy a napětí článku, pak: I=U/R, tedy I=4,2/0,5=8,4A (= min. vybíjecí proud článku)
- bereme-li v potaz odpor hlavy a výkon gripu, pak: I²=P/R, tedy I²=50/0,5=100, tedy I=odmocnina ze 100=10A (= min. vybíjecí proud článku)
- bereme-li v potaz výkon gripu a napětí článku, pak: I=P/U, tedy I=50/4,2=12A (= min. vybíjecí proud článku)
Jak vidíme, vychází nám pokaždé trochu jiný výsledek. My však musíme vzít v potaz vždy to nejvyšší číslo (v našem příkladě 12A) a z tohoto vycházet. Vypočítali jsme tedy, že si musíme zakoupit článek s kontinuálním vybíjecím proudem minimálně 12A, lépe však více, ideálně i 20A.
A proč nám vychází různé výsledky? Záleží na tom, jaká proměnná bude mít díky své hodnotě vyšší váhu při určování výsledku. Pokud v našem příkladě vyměníme hlavu za odpor 0.2ohm, pak první výsledek již nebude 8,4A, ale 21A a druhý výsledek již nebude 10A, ale 15,8A. Rázem má tedy snížený odpor hlavy vyšší váhu pro výsledek než výkon gripu (při hlavě 0.5ohm tomu bylo naopak). Jinými slovy, odpor 0.2ohm má nyní vyšší nároky na kvalitu článku než výkon gripu 50W.
Doporučené typy článků 18650:
Všímejte si typového označení daného článku. Vhodnější než akumulátory s označení "ICR" jsou ty s označením "IMR", které jsou pro sub-ohm použití ideální a doporučené. Jelikož článek je nejdůležitější součást celé sub-ohm výbavy, není důvod se tímto doporučením neřídit.
IMR články nemají ochranné obvody (což není na závadu věci) a používají bezpečnější chemii než články ICR, mají vyšší vybíjecí proudy, ale poněkud nižší kapacity.
Zaměřte se vždy raději na ověřené a značkové výrobce, jakými jsou MXJO, Efest, Sony, Samsung, Orbtronic, Panasonic, LG, MNKE či AW.
K dobíjení takových baterií velmi doporučujeme použít kvalitní inteligentní nabíječky, jako jsou např. Nitecore, které zajistí bezproblémové a zejména bezpečné dobití článku.
5. Použití ne-subohmového clearomizeru na sub-ohm baterii?
Řekli jsme si, že sub-ohm clearomizer nesmí být nikdy používán na ne-subohmové baterii. Naopak to ale neplatí a není proto žádný problém používat na sub-ohm baterii (gripu, modu...) běžný ne-subohmový clearomizer. Však také údaje o podporovaných odporech nám sdělují rozsah např. 0.2-3ohm a touto informací se opět budeme řídit.
Sub-ohmová výbava zároveň není zcela levnou záležitostí a investice do velmi drahých tanků se nemusí vyplatit, pokud si z něj jednou potáhnete a již se k němu nevrátíte.
Vše o vapování s režimem kontroly teploty se dozvíte v našem dalším článku zde.
Produkty
Univerzální Tank s Kanthalovou hlavou 0.8ohm pro MTL vaping a Nerezovou SS316 0.5ohm pro DL vaping i kontrolu teploty. Dětská pojistka, objem 2ml.
Clearomizer INNOKIN Slipstream TC (2ml/0.5ohm/0.8ohm)+HLAVA NAVÍC
Univerzální Tank pro MTL vaping pusa-plíce, s hlavou 0.5ohm pak i pro DL vaping přímo do plic. Nerezové SS316 hlavy s podporou funkce kontroly teploty (TC režim). MTL odpory 0.6/1.0/1.5ohm, kapacita…
Clearomizer Joyetech Cubis 2 TC (2ml/3,5ml/0.6ohm)+PYREX/HLAVA NAVÍC
Tank 4ml s nerezovými hlavami 0.6ohm s keramikou (také pro TC režim) nebo kanthalovými (clapton) hlavami 0.2ohm pro DL potah přímo do plic. V setu s pyrex tělem a hlavou navíc.
Clearomizer Sub-Ohm Vaporesso Veco Plus TC (4ml/0.2ohm/0.6ohm)
Sub-Ohmový Tank s nerezovými hlavami s keramikou (také pro TC režim) nebo kanthalovými (clapton) hlavami, obě pro potah přímo do plic. V setu s pyrex tělem a hlavou navíc.
Clearomizer Sub-Ohm Vaporesso Veco TC (2ml/0.4ohm/0.5ohm)
Mini Box Mod s clearomizerem pro vapování také s kontrolou teploty žhavení (TC mode). Výkon 75W, kapacita 2000mAh, mnoho funkcí.
Innokin iTaste Kroma TC (75W/2000mAh) SET s clearomizerem - kontrola teploty
Kompaktní, maličká, jednoduchá AIO e-cigaretka s vrchním plněním a odporem 0.35ohm pro Sub-Ohm vaping s potahem přímo do plic. K dokoupení hlavy také pro klasický vaping pusa-plíce(MTL).
Innokin Pocketbox AIO (40W/1200mAh/2ml/0.35ohm)
Tank s vrchním plněním a regulací sání vzduchu. Pyrex tělo, Kanthalové hlavy 0.3/0.5ohm, objem 2ml. K dokoupení také hlavy pro TC režim (kontrola teploty).
Clearomizer Eleaf Melo 3 Mini (2ml/0.3ohm/0.5ohm)+HLAVA NAVÍC
Tank s vrchním plněním pro Sub-ohm (DL) vaping s potahem přímo do plic. Pyrex tělo, Kanthalové hlavy 0.3ohm+0.5ohm, objem 2ml. K dokoupení také hlavy pro TC režim (kontrola teploty) a MTL vaping…
Clearomizer Eleaf Melo 4 (D22/2ML/0.3ohm)+HLAVA NAVÍC 0.5ohm
Prázdná, náhradní cartridge pro řadu e-cigaret/atomizerů výrobce VooPoo, bez žhavící hlavy. Na výběr typ MTL 2ml nebo DL 4,5ml. Průměr 26mm.
Náhradní cartridge VooPoo PnP MTL 2ml/DL 4,5ml
Prázdná, náhradní cartridge TPP 2 pro řadu e-cigaret/atomizerů výrobce VooPoo, bez žhavící hlavy, včetně vyměnitelného náustku typu 810. Průměr 26mm.
Náhradní cartridge VooPoo TPP 2 5,5ml
Designový model miniaturního, automatického Modu od značkového výrobce Tesla. Určeno nejen pro nízkoodporové clearomizery od 0.3ohm. Kapacita 1300mAh, výkon až 45W.