Úmrtia v USA nesúvisela s e-cigaretami, hovorí lekárka
V USA zabíjely oleje s THC, nikoliv e-cigarety, jež jsou min. o 95% méně rizikové, říká doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. Užíváním IQOSu si kuřáci moc nepomohli, závislost může být ještě vyšší.
Profesorka Doc. MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra pro závislé na tabáku III. interní kliniky 1. LF UK a VFN celý život pomáhá na svém klinickém pracovišti kuřákům přestat se svou závislostí.
Tato naše přední odbornice se v 10-ti minutovém telefonickém rozhovoru vyjádřila na téma kauzy onemocnění plic a úmrtí v USA v polovině roku 2019, původně spojovanými s užíváním e-cigaret.
Jak již prokázaly také výsledky série šetření Americké CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí - národní institut Spojených států amerických pro veřejné zdraví) a FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv - vládní agentura Spojených států amerických), nebyl to vaping jako takový, ale nelegální olejnaté náplně s obsahem THC (psychoaktivní látka z konopí), acetátu vitamínu E a pesticidů používaných při hnojení konopí (marihuany), které byly příčinou zdravotních problémů (oficiální CDC zdroj). Pesticidy jako v nelegálních náplních detekovaný Myclobutanil se pak při zahřívání mění na toxické látky jako je např. jedovatý kyanovodík.
A co si lékařka myslí o e-cigaretách a zahřívaném tabáku IQOS?
V rozhovoru profesorka m.j. uvádí:
- v USA nezabíjely elektronické cigarety a standardní liquidy, ale oleje s THC a vitaminem E - to se v e-cigaretách nevyskytuje
- případy v USA nesouvisí s elektronickými cigaretami
- dle detailních a opakovaných výzkumů z Velké Británie jsou e-cigarety min. o 95% méně rizikové než papírové cigarety
- užíváním IQOSu a jiných zahřívaných tabáků si kuřáci moc nepomohli
- IQOS funguje na bázi tabáku, nikoliv čistého nikotinu jako v případě elektronických cigaret
- IQOS nejspíše způsobuje silnější závislost než papírové cigarety
- v IQOSu probíhá proces tlení tabáku, ale "pojď si zatlejt" se do reklamy nehodí
A jak se v USA vyvíjel počet hlášených onemocnění plic v jednotlivých měsících roku 2019?
Názorný graf (převzato z oficiálního CDC zdroje) ukazuje, že případy se začaly objevovat v dubnu 2019, kulminovaly v září a téměř vymizely na konci roku 2019.
Je tedy zřejmé, že problém nesouvisel s e-cigaretami jako takovými, nýbrž s dočasným výskytem nelegálních olejnatých náplní s THC na americkém trhu.
Dle statistik zemřelo v USA za období trvání kauzy onemocnění plic (březen-listopad 2019) na následky vapování nelegálních olejnatých náplní s THC celkem 48 lidí, převážně mladých, jinak zdravých mužů.
Za stejné období zároveň jen v USA zemřelo cca 13.000 lidí na následky kouření papírových cigaret.
Černý trh s nelegálními cartridgemi do e-cigaret obsahujícími THC viz např. tato reportáž z USA:
Toto nemá s používáním legálních náplní do e-cigaret opravdu nic společného.