Tabaková sprisahania - dokument Kanada

Tabaková sprisahania - dokument Kanada
Šokující kanadský dokument o nečistých až zločineckých praktikách tabákových společností, kterými ovlivňují veřejné mínění, zákony, uplácí vědce a lékaře, platí za kouření ve filmech, rozdávají cigarety africkým dětem a mnoho dalšího.

 

Každý rok umírá na světě 5.000.000 lidí na následky kouření. Denně tedy zemře na 30.000 kuřáků.

Ve 20. století zemřelo sto milionů kuřáků, a pokud se tento trend nezmění, tak v našem 21. století jich zemře celá miliarda.
Jde o pandemii, které se lidstvo dobrovolně vystavuje a jež je zdrojem přímo pohádkových příjmů několika velkých světových tabákových firem. Vydělávají miliardy na ničení zdraví miliard lidí - kuřáků i nekuřáků.


 
Podívejte se na šokující kanadský dokument o nečistých až zločineckých praktikách tabákových společností, kterými ovlivňují veřejné mínění, zákony, uplácí vědce a lékaře, platí za kouření ve filmech, rozdávají cigarety africkým dětem a mnoho dalšího.

 


 
Strategie ovlivňování veřejného mínění

Tabákové koncerny se v USA a západní Evropě v 50. letech 20. století sjednotily v postupu vůči veřejnému mínění. Spojování kouření s výskytem rakoviny ignorovaly, i když si tohoto faktu byly vědomy, a veřejnost zahrnuly svádivou reklamou.

Společná marketingová strategie vypadala následovně:
- tisk, televize a rozhlas musí tvrdit, že cigarety nezpůsobují rakovinu.
- musíme zveřejňovat vlastní (zmanipulovaná) vědecká fakta, jež budou vyvracet či zpochybňovat škodlivost kouření.
- musíme investovat do zdravotních expertů a nezávislých vědců, kteří pro nás budou psát lživé články.

Tabákové koncerny schůzka

Větší problémy koncernům nastaly v 90. letech 20. století, kdy 46 států USA podalo dle zákona o mafii (RICO) společnou žalobu na tabákový průmysl ve věci ohrožování zdraví lidu.
Všichni zástupci tabákových koncernů u soudu lživě prohlásili že jsou přesvědčeni, že nikotin není návykový.

Tabákové společnosti soud USA 1998

Výsledkem byla v roce 1998 podepsaná mimosoudní "Rámcová dohoda o vyrovnání", v níž se koncerny zavázaly vyplácet obrovské finanční kompenzace do rozpočtů jednotlivých amerických států. Ty se vyplácí dodnes.

 
Cílení reklam na chudé africké a asijské trhy včetně dětí

Velká protitabáková kampaň se rozjela také v západní Evropě.

Tabákové koncerny reagovaly přesměrováním přímé reklamy na sponzorování různých sportovních a kulturních akcí. Největší aktivitu projevily na nových trzích ve státech Afriky a Asie, kde regulace kouření je takřka nulová.




V chudé Africe dnes cílí koncerny také přímo na malé děti, které se pak stávají závislými na cigaretách. Rozdávají cigarety zdarma, prodávají je pod cenou a stánky s cigaretami jsou dostupné na každém rohu, na rozdíl od základních potravin.

Dětské tričko s nápisem "Marlboro"? Žádný problém. 
- Má nigerská mládež zájem o víza (visa) do západního světa? Tady máte cigarety značky "VISA".

Prodej cigaret Afrika
Afrika kouření cigaret děti

Visa cigarety Afrika

 
Cigarety ve filmech jako placená reklama

Tabákové koncerny stojí také za kouřením v hraných filmechProducentům a hercům platí velké sumy za to, že se v jejich filmech bude kouřit, čímž si zajišťují nepřímou reklamu pro své výrobky. Kouření ve filmech tak v 90. letech přímo explodovalo.

Sylvester Stallone podepsal s americkou tabákovou společností Brown & Williamson smlouvu, dle které obdržel 500.000 dolarů za to, že použije jejich cigarety v 5ti hraných filmech.

Philip Morris​ zaplatil za to, že se ve filmu Superman 2 kouřily cigarety Marlboro.

- zaplaceno bylo také za kouření ve filmu Základní instinkt (Basic Instict) se Sharon Stone. Producent filmu je dnes přesvědčen, že desítky tisíc lidí začalo kouřit, protože kouření propagoval v tolika svých filmech, zvlášť v Základním instinktu.
Spolu s filmem byla na trh uvedena také značka cigaret "Basic".

 
Sylvester Stallone Cigarety
Superman 2 Marlboro

 
Strategie ovlivňování zákonů

Philip Morris zpracoval níže uvedený podrobný dokument lobování a manipulace nazvaný "Tools to affect legislative decisions" (Nástroje k ovlivňování legislativních rozhodnutí), který vypadá následovně:

Objednejte si přesně cílené rozbory - pomocí příspěvků politickým stranám si získejte politiky - prostřednictvím fiktivních spolků oklamte voliče - získejte na svou stranu média tím, že si nakloníte známé novináře - pak už můžete tlačit na zákonodárce, aby přijali "správná" rozhodnutí a "správné" zákony.

Jak Evropská Unie přijala "správné" zákony a pomocí TPD regulace omezuje vaping, který je prokazatelně o 95% méně škodlivý než kouření cigaret, se dozvíte v našem článku.

Philip Morris - Plán ovlivňování legislativních rozhodnutí

 

Odoslať článok známemu   Vytlačiť