E-cigarety jsou 2x účinnější než náplasti a žvýkačky

E-cigarety jsou 2x účinnější než náplasti a žvýkačky

Chcete přestat kouřit? Studie prokázala, že e-cigareta Vám v tom pomůže 2x účinněji než jiné substituční terapie jako nikotinové náplasti či žvýkačky. 

 

Zdroj: Anglický Národní ústav pro výzkum v oblasti zdraví (NIHR)

Přeloženo Google překladačem zde.

Financováno Národním ústavem pro výzkum v oblasti zdraví a výzkum rakoviny ve Velké Británii.

 

 

Rozsáhlá, dlouhodobá jednoroční studie ukázala, že elektronická cigareta pomohla kuřákům přestat kouřit téměř 2x účinněji, než ostatní substituční terapie nikotinem (STN) v podobě nikotinových náplastí, pastilek a žvýkaček.

 

Pro zbavení se cigaret je tak e-cigareta nejúčinnějším nástrojem, neboť nejenže dodává kuřákovi do těla nikotin, ale zachovává mu také jeho návyky jako vdechování páry, držení předmětu v ruce apod.

 


 
Závěr studie:

 

  • Šance přestat kouřit byla o 83% vyšší u lidí, kteří užívali e-cigarety ve srovnání s jinými přípravky substituční terapie nikotinem (STN).
  • "Odborníci se shodují na tom, že elektronické cigarety jsou podstatně méně škodlivé než kouření, takže přechod z kouření na e-cigaretu pravděpodobně přinese značné zdravotní přínosy" (Jamie Hartmann-Boyce, Health Behaviors, University of Oxford).
  • "E-cigarety přináší další výhody, jako je snížení hlenu a kašle a malé riziko pro uživatele. Elektronické cigarety by měly být zváženy jako možnost léčby." (Jörg Huber, profesor zdravotnických věd, University of Brighton)
  • Nebyly pozorovány žádné závažné nežádoucí účinky související s použitím e-cigarety
  • Uživatelé STN častěji hlásili nevolnost.
  • Lékaři by měli poskytovat podporu kuřákům, kteří chtějí používat e-cigaretu, aby jim pomohli přestat kouřit a měli by být školeni pro zavádění elektronických cigaret jako pomůcky pro zastavení kouření.
  • Veřejné služby, poskytující podporu v boji s kouřením, by měly zvážit možnost nákupu elektronických cigaret jako pomůcky pro odvykání kouření.

 


 
Cíl studie:
 
Porovnat účinnost elektronických cigaret s nikotinovou substituční terapií (náplasti, žvýkačky, pastilky) při snaze přestat kouřit.  
 

 
Jak studie probíhala?
 
  • Bylo vybráno 886 kuřáků, kteří využívají služby britského státního zdravotnického zařízení se záměrem přestat kouřit.
  • Po dobu 1 roku byla polovině z nich dána k používání elektronická cigareta a druhé polovině pak přípravky substituční terapie nikotinem (STN).
  • Zjišťovalo se, kolik účastníků z každé skupiny dokáže po dobu 1 roku zcela abstinovat, tedy nekouřit cigarety. 
 

 
Výsledky studie:
 
  • Ze skupiny 443 kuřáků, kteří používali e-cigarety, dokázalo zcela abstinovat 18% z nich, tedy 79 lidí. Z těchto 79 lidí i po jednom roce nadále používalo e-cigaretu 80% z nich, tedy 63 lidí (14% z původního vzorku).
 
  • Ze skupiny 443 kuřáků, kteří používali přípravky SNT, dokázalo zcela abstinovat jen 9,9% z nich, tedy 44 lidí. Z těchto 44 lidí i po jednom roce nadále používalo přípravky SNT jen 9% z nich, tedy jen 4 lidé (0,9% z původního vzorku).
 
Šance na to, že lidé přestanou kouřit, tak byla o 83% vyšší u lidí, kteří užívali e-cigarety ve srovnání s lidmi používající přípravky SNT.
Odeslat článek známému   Vytisknout