Výzkum ukázal, že e-cigareta srdci neškodí

Výzkum ukázal, že e-cigareta srdci neškodí

Studie prokázala, že e-cigareta nepoškozuje srdce a nevyvolává srdeční onemocnění. "Její použití může být zdraví prospěšné", říká Evropská kardiologická společnost. 

 

 

Zdroj: Studie Evropské kardiologické společnosti (ESC) 

Přeloženo Google překladačem zde.

 

 

Závěr výzkumu:

 

  • Elektronické cigarety nemají žádný akutní nepříznivý vliv na srdeční funkci.
  • E-cigareta nepoškozuje srdce a nevyvolává srdeční onemocnění.
  • E-cigarety jsou mnohem méně škodlivé a nahrazování tabáku elektronickými cigaretami může být zdraví prospěšné.
  • E-cigareta je jediný dostupný produkt, který se zabývá jak dodáváním nikotinu, tak psychologickým aspektem (vdechování a vydechování kouře, držení, atd.).
  • Naše studie neprokázala významné poruchy srdeční funkce po akutním použití e-cigarety.​

Výzkumníci zjistili, že vykouření jedné cigarety:

 

  • vedlo k významné akutní dysfunkci myokardu, naproti tomu elektronické cigarety akutní nepříznivé účinky na srdeční funkci neměly.
  • mělo významné hemodynamické důsledky, s výrazným zvýšením systolického a diastolického krevního tlaku a srdeční frekvence. Naproti tomu elektronické cigarety způsobily pouze nepatrné zvýšení diastolického krevního tlaku.
  • způsobilo významné defekty v diastolické fázi funkce levé komory se čtyřmi echokardiografickými parametry, které indikují zhoršení funkce. Naproti tomu žádný z echokardiografických parametrů nevykazoval žádné významné zhoršení u subjektů po použití elektronické cigarety.

 


 

Cíl výzkumu:

 

Kouření je rizikovým faktorem pro kardiální a plicní onemocnění a očekává se, že během 21. století způsobí smrt 1 miliardy lidí.

Vzhledem k tomu, že srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtí kuřáků, kdy 40% jich umírá v důsledku ischemické choroby srdeční a samotného onemocnění koronárních tepen, rozhodl se výzkumný tým provést klinickou studii akutních účinků elektronických cigaret na srdeční funkci
 

 
Jak výzkum probíhal?
 
Výzkumníci měřili funkci myokardu (srdečního svalu) u 20 zdravých mladých kuřáků ve věku 25-45 let před a po vykouření jedné tabákové cigarety a 22 každodenních uživatelů elektronické cigarety podobného věku před a po použití e-cigarety po dobu 7 minut.
Pro elektronické cigarety byla použita náplň s koncentrací nikotinu 11mg/ml.
 
Funkce myokardu byla vyšetřena pomocí ultrazvukového vyšetření srdce (echokardiografie) a hemodynamických měření (krevní tlak a tepová frekvence).
Echokardiografické vyšetření bylo zaměřeno na funkci levé komory, části srdce, která přijímá okysličenou krev z plic (plnící nebo diastolická fáze) a poté dodává krev do celého těla (čerpací nebo systolická fáze). 
 
„Diastolická dysfunkce je velmi důležitá, protože je to obvykle první defekt, který je detekován, než se vyvine klinicky zjevné onemocnění srdce,“ řekl Dr. Farsalinos.
Odeslat článek známému   Vytisknout